Skip navigation

Alphabetical list of Denver City Council members

Please note that some information is missing or incomplete. If you have information with accurate sources that you would like to contribute, please conatact stacy.simonet@denvergov.org.

 

Last Name First Name First year Term(s) District
Aggers George L. 1891    
Anderson Oskar N. 1935 1935-1939  
Anderson Thomas G. 1880 1880-1884  
Anselmo Adolph R. 1947 1947-1947  
Anstee George 1875 1875-1880 6th ward
Atkins John B. 1859 1859  
Aurich Robert 1878 1878-  
Azpell Thomas  F. 1918 1918-1931  
Badolet C. 1859 1859  
Bailey Joseph L.      
Bandhauer Robert 1879 1879- 6th ward
Barlow W.W. 1861 1861 2nd ward
Barnard William H. 1889 1889-1891 7th ward
Barnes-Gelt Susan 1995 1995-2003 AL
Barry, Jr. Hamlet Joseph 1959 1959-1963  
Bartels, Jr. Louis Frederick 1893 1893-1897  
Bartels, III Louis Frederick 1916 1916-1923  
Barth William 1867 1867-1868  
Bates Joseph E. 1868 1868-1872 1st ward
Banzhaf Howard  B. 1951 1951-1955  
Beck   1912 1912-1913  
Begley T. F. 1891 1891 9th ward
Bingham   1912 1912-1913  
Bishop Frank L. 1891 1891-1895 5th ward
Blakley Arvell Allen 1935 1935-1951  
Block Simon 1875 1875-1876  
Blue Linden 1971 1971-1975  
Boigon Carol 2003 2003-2011 AL
Bolthoff   1871 1871 1st ward
Brendlinger Hiram J. 1861 1863 1st ward
Broadwell James M. 1860 1860 AL
Brooks Albus 2011 2011- 8
Brooks Edward J. 1878 1878, 1883 8
Brown Albert   before 1880 5
Brown   1912 1912-1913  
Brown Charlie 2001 2001-2015 6
Burke,  Jr. Edward  F. 1967 1967-1983 7
Burnett James Augustus 1916 1916-, 1921-1925  
Burns T. Mitchell 1912 1912-1913 10th ward
Buttrick L. 1861 1861 West Div/3r
Callbreath, Jr. James Finch 1904 1904-1906  
Caldwell Elvin R. 1955 1955-1980 8
Carbone Roxie 1967 1967-1967  
Carpio Salvadore "Sal" 1975 1975-1987 9
Casey Susan 1995 1995-2001 6
Cavender George  A. 1948 1948-1959  
Chrysler Harry F. 1927 1927-1931  
Ciancio,  Jr. Joseph 1955 1955-1965 9
Clark Clarence J. 1885 1885- AL
Clayton George W. 1861 1861 East Div
Coates David Courtney 1912 1912-1913  
Cobb Charles Dennison 1885 1885- AL
Conlon John 1912 1912-1919  
Cook Charles A. 1860 1860 AL
Cook, Jr. John 1878 1878 5th ward
Cooper Job Adams 1876 1876-1878  
Cramer Frederick 1869 1869, 1885- AL
Crider Robert L. 1979 1979-1991 AL
Crocker Freeman B. 1872 1872  
Crow Dominic 1947 1947-1948  
Danks William C. 1912 1912-1913, 1916- 1st dist.
Davis, Jr. Hiawatha 1983 1983-1999 8
Davis F. N. 1878 1878- 4th ward
DeGroot Mary A. 1987 1987-1995 6
DeLano Milton N.      
DeTemple Carl N. 1963 1963-1971  
DiManna Eugene  L. 1971 1971-1975 9
Dodge Frank Leroy 1908 1908-1912  
Doering David M. 1987 1987-1995 7
Dolan Thomas F. 1925 1925-1931  
Dole Earl E. 1957 1957-1959  
Dollison William Addison 1904 1904-1906  
Dolph, Jr. Herbert  C. 1941 1941-1949  
Donohue Cathy 1975 1975-1995 10
Doran William J. H. 1919 1919-1935  
Driscoll Cornelius J.      
Duff Henry M. 1943 1943-1947  
Dunn William 1860 1860 AL
Edgeworth James  G. 1925 1925-1927  
Eley David S. 1912 1912 3rd ward
Estabrook Joseph H. 1866 1866  
Faatz Jeanne 2003 2003- 2
Farner William H. 1861 1861 East Div
Flobeck Margaret "Polly" S 1991 1991-2003 5
Flor William E. 1955 1955-1959  
Foote Stephanie A. 1983 1983-1993 4
Force Robert Yardley 1879 1879-1885 2nd ward
Ford John W. 1912 1912-1913 2nd ward
Foster Joyce 1993 1993-2003 4
Fox Edward L. 1880 1880-1885, 1891-  
Fresques James 1943 1943-1955  
Gallagher Dennis J. 1995 1995-2003 1
Garcia Rick 2003 2003-2010 1
Gargan A. A. 1912 1912-1913 9th ward
Gemma, Jr. Leo 1965 1965-1967  
Gerrish J. H. 1859 1859  
Gibson Houston "Hoot" 1963 1963-1967  
Gove C. 1860 1860-1866  
Greenlee Lewis C. 1915 1915-1916 AL
Grimes   1912 1912-191  
Grogan Stephen P. 1975 1975-1979 AL
Hackworth Theodore J. "Ted" 1979 1979-2003 2
Hall C. W. 1912 1912-1913 13th ward
Hancock Michael B. 2003 2003-2011 11
Harrington C. Paul 1933 1933-1959  
Hartman Caspar R. 1872 1872 (served 4 terms)  
Hawkins Horace Norman 1918 1918-1919  
Haynes Allegra "Happy" 1991 1991-2003 11
Hentzell Paul A. 1955 1955-1983 4
Herndon Christopher 2011 2011- 11
Hickman M. D. 1859 1859  
Himmelmann William "Bill" 1995 1995-1999 7
Hoffer John G, 1874 1874-1876  
Holland Eldridge Vanleer 1918 1918-1919 1
Holland Alex B. 1949 1949-1958  
Horan Andrew 1912 1912-1913, 1918-  
Hunt Alexander Camero 1859 1859  
Hunter John B. "Jack" 1915 1915-1916  
Hyder   1912 1912-1913  
Iddings James M. 1861 1861 West Div
Jacobs A. 1859 1859  
Johnson Marcia 2003 2003-2011 5
Jones Hartsville F. 1885 1885- 2nd ward
Jones John W. 1859 1859  
Keating Robert B. 1959 1959-1969  
Kelly George V. 1959 1959-1963  
Kelly John Fleming 1967 1967-1971  
Kenehen Roady 1904 1904-1908? west colfax
Kindel George J. 1912 1912-1913 6th Dist.
Kniech Robin 2011 2011- AL
Knight William 1931 1931-1939  
Koch Robert 1971 1971-1975  
Kruse Henry J. 1867 1867-1871 3rd ward
Larsen R. N. 1912 1912-1913 11th ward
Laverty Roswell H. 1939 1939-1943 8
Leet John E. 1895 1895 14th ward
Lehmann Pegg 2003 2003-2015 4
Light Edward B. 1877 1877 3rd ward
Linkhart Doug 2003 2003-2011 AL
Linton Thomas 1877 1877-1881 2nd ward
Londoner Wolfe 1868 1868-1869  
Lopez Paul D. 2007 2007- 3
Lorber   1912 1912-1913  
Lucy Dr. Daniel R. 1919 1919-1929 1
Macintosh Kenneth Mackenz 1959 1959-1980 5
MacKenzie Kathleen 1999 1999-2007 7
Madden Eugene 1912 1912-1913, 1918- 1st ward
Madison Carla 2007 2007-2011 8
Mahoney   1912 1912-1913  
Malony John 1871 1871-  
Mapel Edward J. 1943 1943-1957  
Mapelli Roland "Sonny" L 1955 1955-1959  
Markey James F. 1912 1912-1913 ?
Marranzino Ernest P. 1947 1947-1955  
Marranzino Michael A. 1939 1939-1949  
Martinez Ramona 1987 1987-2003 3
Mayer Leopold 1861 1861, 1863-1864 2nd ward
McCollum Robert S. 1951 1951-1955  
McGauran John B. 1912 1912-1913 4th Dist.
McGilvray John D. 1892 before 1893  
McIntire Nieves Perez 1983 1983-1987 7
McLaughlin Cyrus H. 1879 1879 4th ward
McLane J. M. 1912 1912-1913 12th ward
McMurray Thomas S.      
McWilliams Robert Hugh 1947 1947-1955  
Meyers   1912 1912-1913 AL
Milstein Philip 1958 1958-1959  
Mitchell Edgar L. 1925 1925-1927  
Mollison John 1912 1912-1913 16th ward
Monson Albert Cornelius 1912 1912-1913 14th ward
Moore Marcellus F. 1912 1912-1913 15th ward
Monaghan Charles 1917 1917-  
Montero Judy H. 2003 2003-2015 9
Morris Robert 1878 1878- 3rd ward
Mullen P. H. 1912 1912-1913 3rd dist.
Murdock H. 1861 1861 East Div
Myers Julius A. 1880 1880  
Nevitt Chris 2007 2007-2015 7
Nichol Thomas 1885 1885- AL
Nisbet Alexander 1913 1913-1916 AL
Nolan James J. 1971 1971-1979 2
Nye John 1861 1861 1st ward
Oakes Daniel Cheeseman 1860 1860 & 1861 AL/West Di
O'Brien John M. 1912 1912-1913 7th ward
O'Driscoll James 1912 1912-1913 6th ward
Ortega Deborah L. "Debbie" 1987 1987-2003, 2011 9/AL
Oswald Daniel C. 1877 1877-1879; 1886 1st ward
Packard Durand Clarence 1884 1884-  
Palladino Elisa A. 1935 1935-1935  
Perry Larry J. 1971 1971-1979 1
Perkins James M. 1913 1913-1915  
Pim Thomas 1859 1859  
Pitcher Clair J. 1915 1913-1916 AL
Pollock Thomas 1859 1859  
Proske Theodore H. 1919 1919-1923  
Railey M. H. 1861 1861 East Div
Reddish Gus 1925 1925-1927  
Rees Joseph R. 1917 1917-1919  
Reynolds Cathy 1975 1975-2003 AL
Rice Frank Ayres 1921 1921-1925  
Richards David M. 1871 1871? 2nd ward
Riddle Harry Carson 1925 1925-1927 5th ward
Riethmann John J.      
Risley Harry W. 1919 1919-, 1933-1943  
Robb Jeanne 2003 2003-2015 10
Roberts William R. 1971 1971-1991 11
Robertson William Marshall 1912 1912-1913 AL
Rodriguez Rosemary E. 2003 2003-2007 3
Rogers Hickory J. 1859 1859  
Root Amos H. 1871 1871-1875? 1st ward
Rosenberg J. Ivanhoe 1971 1971-1975  
Rosenthal Harry 1933 1933-1947  
Russell Pierre B.      
Rycraft Joseph 1916 1916 ?
Sandos M.L. Sam 1975 1975-1987 3
Sandos Timothy "Tim" 1991 1991-1995 AL
Sandoval Paula E. 2010 2010-2011 1
Scavo Joseph J. 1969 1969-1971  
Scheitler William A. "Bill" 1979 1979-1995 1
Schleier George C. 1866 1866  
Schneider J. Fred 1933 1933-1935  
SeCheverell Hugh Bennet 1910 1910, 1912-1913 2nd dist.
Shannon J. E. 1929 1929-1933  
Sharpley William H. 1915 1915-1916 AL
Shear John 1859 1859  
Shepherd Susan K 2011 2011- 1
Silchia John J. "Big John" 1979 1979-1987 6
Skinner John C. 1912 1912-1913 7th dist.
Smith J.T. 1925 1925-1927  
Smith O.L. 1885 1885- AL
Sowden James 1871 1871 3rd ward
Sopris Richard 1861 1861 North Div
Spacey Thomas O. 1916 1916-  
Spaulding M. W. 1912 1912-1913 8th ward
Speier Bernard 1912 1912-1913 4th ward
Spengel   1912 1912-1913 AL
Stafford Clarence M. 1931 1931-1951  
Stahl Carl F 1912 1912-1913  
Stapp Gerald L. 1959 1959-1963  
Steele George Peabody 1925 1925-1933  
Sterling Mark L. 1893 1893-1895  
Stocker Allison 1897 1897-1912  
Straub Louis 1917 1917-1943  
Streeter O. B. 1893 1893-1895 8th ward
Susman Mary Beth 2011 2011- 5
Swaim Paul L. 1981 1981-1991 5
Tappan Lewis N. 1860 1860 AL
Taylor J.M. 1860 1860 AL
Thomas Edward P. 1994 1994-2003 10
Thomas John J. 1868 1868?  
Thum Otto F. 1913 1913-1916 AL
Tritch George 1863 1863-1865  
Trimble King M. 1980 1980-1983 8
Uzzell Thomas 1900 before 1910  
Van Horn Marion 1893 1891-1893 AL
Vawter J.E. 1861 1861 3rd ward
Veraldi Eugene J. 1929 1929-1935  
Walker James Randolph      
Walker Henry 1912 1912-1913 5th dist.
Watkins Leonard A. 1876 1876- 3rd ward
Weadick L. Paul 1963 1963-1965  
Webb Daniel Lee 1904 1904-6, 1912-191 AL
Webster Harold M. 1935 1935-1941  
Wedgeworth Elbra 1999 1999-2007 8
Weigate William A. 1912   5th ward
Weiss Arthur 1927 1927-1929  
Webb Oscar D.F. 1873 1873-1875  
Wells Rev. Carl J. 1925 1925-1927  
Wells Leonard W. 1892 1892-1893 3rd ward
Wheeler Frank 1882 1882-1884  
Wheelock D. B. 1916 1916-  
Whitehead William R. 1875 1875-1876  
Whitsitt Richard E. 1866 1866-1867  
Wicks J. C. 1861 1861 West Div
Williams Andrew C.      
Williams Andrew J. 1875 1875-1883 3rd ward
Willoughby Edmund A. 1870 1870-1872 4th ward
Winne Peter 1871 1871-1873 4th ward
Wisebart B. W. 1871 1871 2nd ward
Woeber Adam 1871 1871  
Wyatt N. G. 1859 1859  
Wyman Loyall Don 1971 1971-1979 6
Yelenick John 1965 1965-1966  
Zang Philip   1 term 6th ward
Zimmerhackel Harry 1916 1916-1918